• Odborná prax september 2018

•  Erasmus+ - OA Račianska štvrtý krát úspešne v zahraničí

Už po štvrtý krát dostali vybraní študenti školy príležitosť zúčastniť sa v septembri 2018 v rámci programu Erasmus+ dvojtýždňovej odbornej praxe v zahraničí. Vycestovali spolu so sprevádzajúcimi učiteľmi do troch krajín – už tradične do Londýna v Spojenom kráľovstve, do Havířova v Českej republike  a po prvý krát do poľského Krakova.

Zahraničnú mobilitu v Londýne absolvovali 4 žiaci. Podľa ich jazykových zručností a záujmov im boli pridelené pracovné miesta. V realitnej kancelárii boli 2 žiaci. Náplňou ich práce bola telefonická aj osobná komunikácia s klientami,  práca  s faktúrami, vytváranie  tabuliek, počítanie nákladov a výnosov, ale sa aj  osobná účasť na  obhliadkach domov a bytov. Ďalšia žiačka pracovala v cestovnej kancelárii, kde bola poverená zodpovednou úlohou  - aktualizáciou webovej stránky spoločnosti. Posledný zo štvorice pracoval v účtovníckej firme,  bol poverený kontrolou úplnosti a správnosti zápisu účtovných dokladov, výpočtom záväzkov a pohľadávok, atď.

V českom Havířove absolvovali 7 žiaci prax už v predošlých rokoch overených podnikoch Account Proffesional (účtovnícka firma), Domov seniorov (príspevková organizácia), Magistrát mesta Havířova (inštitúcia pôsobiaca v oblasti samosprávy) a agentúre Agamos (vzdelávacia a sprostredkovateľská organizácia). Žiaci pracovali v oblasti administratívy, účtovníctva, realizácie projektov a dokázali, že sú schopní zvládnuť už aj náročnejšie odborné činnosti.

Novinkou pre tento sled projektu bola prax v starobylom meste Krakow v renomovanej účtovníckej a audítorskej firme Meritoros, Sp. z o.o. Tri žiačky pracovali každá samostatne v rôznych pobočkách tejto firmy a boli zapojené do bežného účtovníckeho prostredia poľskej firmy.

Okrem času stráveného na pracovisku  ostal všetkým zúčastneným aj priestor na poznávanie cudzej krajiny, jej pamätihodností, gastronómie, športové aktivity či kultúrne podujatia a prehĺbenie vzájomných priateľstiev a spoznávanie učiteľov aj v mimoškolskom prostredí.

Ing. Stanislava Jentnerová