Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)

Oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľov

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je vzdelávací program pod záštitou britskej kráľovskej rodiny. Ide o medzinárodne uznávaný program pracujúci s mladými ľuďmi. Program pomáha rozvíjať kladné charakterové vlastnosti nápomocné v budúcnosti mladých ľudí. V roku 2020 sa do programu zapojilo viac ako 700 000 mladých ľudí zo 130 krajín sveta. Počas takmer 70-ročnej existencie DofE inšpiroval a zmenil životy viac ako ôsmim miliónom účastníkom po celom svete.

DofE môže hrať kľúčovú rolu v rozvoji študentov mimo vyučovania prostredníctvom vytvárania príležitostí pre mládež na rozvíjanie ich zručností, zdravého životného štýlu, pomoci druhým a prostredníctvom zážitku z Dobrodružnej expedície. Za svoje úsilie sú študenti oceňovaní medzinárodne uznávaným certifikátom. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu verí v potenciál mladých ľudí bez ohľadu  na prostredie, z ktorého vychádzajú. Mladí ľudia zapojení do programu rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo. Vo výsledku sa z nich stávajú sebaistí a cieľavedomí mladí ľudia.

Stránka Národnej kancelárie programu DofE na Slovensku: www.dofe.sk

Oficiálna stránka medzinárodnej Nadácie programu: www.intaward.org

Program DofE na OARBA:

Naša škola je do programu zapojená od roku 2016 a je držiteľom diamantovej ceny DofE. Žiaci si sami stanovujú ciele, ktoré musia po dobu realizácie programu (6 – 18 mesiacov) napĺňať. Učiteľ alebo dobrovoľník v programu figuruje ako mentor a rovnocenný partner, ktorý žiaka vedie k napĺňaniu svojich cieľov v oblastiach šport, rozvoj talentu, dobrovoľníctvo a dobrodružná expedícia. Program DofE tak poskytuje mladým ľuďom priestor na realizáciu svojho talentu, svojich záujmov, rozvíja motiváciu a osobnú a spoločenskú zodpovednosť.

Škola prepája mladých ľudí s mentormi z biznisu. V špeciálnom programe Leaders of Tomorrow (LoT) sa ľudia z biznis prostredia stávajú mentormi mladých Dofákov. Ich úlohou je pomáhať im s dosahovaním cieľov, viesť ich k dodržiavaniu časového plánu a poskytovať im všetku potrebnú podporu.

Škola je zapojená od školského roka 2023/2024 aj do programu Stand by me. Nový projekt organizácie DofE – Stand by me má za cieľ skvalitniť život mladých ľudí, ktorí utiekli pred vojnou a pomôcť im nájsť si svoje miesto na Slovensku, vytvoriť si nové priateľstvá, prekonať jazykovú bariéru a pomôcť im zmysluplne tráviť voľný čas.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa DofE kontaktujte:

Mgr. Roman Petráň, koordinátor DofE (kabinet 208) – Roman.Petran@oarba.edupage.org

Ing. Mária Mydlová, vedúca DofE (kabinet 9) – Maria.Mydlova@oarba.edupage.org

Mgr. Michaela Lobová, vedúca DofE (kabinet 402) – Michaela.Lobova@oarba.edupage.org

PaedDr. Sabína Kunáková, MBA, vedúca DofE (kabinet 9) – sabina.kunakova@oarba.edupage.org