• ŠTÚDIUM V SYSTÉME DUÁLNEHO VZDELÁVANIA (SDV)

Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí, ako premeniť teoretické vedomosti na praktické zručnosti priamo na pôde zamestnávateľa podľa jeho požiadaviek a potrieb v súlade s rozpisom učiva. Celá praktická príprava sa uskutočňuje, na rozdiel od klasického školského spôsobu výučby, v reálnych podmienkach na pracovisku praktického vyučovania, čo je príležitosť širšieho rozvoja zručností jednotlivca v súlade s požiadavkami trhu práce. Praktické vyučovanie prebieha formou vyučovacieho predmetu odborná prax v dielni školy alebo u vybraných zamestnávateľov nášho regiónu, ktorí majú osvedčenie Republikovej únie zamestnávateľov o spôsobilosti pre vykonávanie praktického vzdelávania.

VÝHODY DUÁLNEHO VZDELÁVANIA:

• vzdelávanie s ohľadom na potreby trhu práce
      • praktická príprava na povolanie v reálnych podmienkach u zamestnávateľa
      • získanie pracovných návykov, spoznanie firemnej kultúry
      • možnosť zárobku už na strednej škole
      • možnosť získania pre absolventov Osvedčenie RÚZ k maturitnému vysvedčeniu

PROCES PRIJÍMANIA ŽIAKOV, VZDELÁVANIE A UKONČENIE ŠTÚDIA V SDV

Záujem o duálne vzdelávanie uchádzači o štúdium vyjadria vyplnením a odovzdaním prihlášky. Kritériá pre prijímacie konanie  do 1. ročníka sú rovnaké  pre všetkých uchádzačov – teda aj tých, ktorí majú záujem o štúdium v systéme duálneho vzdelávania a sú prerokované so zamestnávateľmi.

Žiaci po prijatí na štúdium absolvujú stretnutie so zamestnávateľmi, ktorí majú záujem o spoluprácu v nasledujúcom školskom roku. Zloženie zamestnávateľov je každý rok iné. Zastúpené sú napr.: účtovnícke firmy, finančné inštitúcie, obchodné spoločnosti.

Po predstavení a poskytnutí informácií žiakom aj ich zákonným zástupcom prebehne výberové konanie u samotných zamestnávateľov. Po podpise učebnej zmluvy žiaci nastupujú do firmy, alebo organizácie, kde absolvujú praktickú prípravu počas celého štúdia.

Prváci chodia na prax každý utorok 6 hodín, druháci v stredu 7 hodín, tretiaci v pondelok a utorok po 7 hodín a štvrtáci v stredu a vo štvrtok po 7 hodín.

Praktická časť maturitnej skúšky prebieha formou obhajoby komplexnej odbornej práce, na ktorej pracujú žiaci od začiatku štvrtého ročníka pod vedením inštruktora. Teoretické predmety absolvujú v rozsahu ako ostatní žiaci.

Celý proces duálneho vzdelávania má na starosti na škole koordinátor pre duálne vzdelávanie.