• Odborná prax september 2017

• Zahraničná odborná prax v rámci programu Erasmus+

V dňoch 10.- 24. 09. 2017 sa skupina 15 vybraných študentov 4. ročníka zúčastnila zahraničnej odbornej praxe v troch krajinách, a to v Spojenom kráľovstve (Londýn), v Českej republike (Havířov) a v Poľsku (Katowice).

Odbornú zahraničnú prax v Londýne absolvovali 4 žiaci. Vo firme NBS pracovala jedna žiačka v snímacom oddelení, vybavovala faktúry, pracovala v účtovníckom programe a zúčastnila sa aj firemného meetingu. Ďalšia naša študentka pracovala v Ibis hoteli – Shoreditch, kde vykonávala administratívnu prácu. V realitnej kancelárii Blue Ocean mala možnosť žiačka na vlastnej koži skúsiť rolu realitnej maklérky. Zúčastnila sa na obhliadkach domov, dostávala sa do priameho kontaktu s klientmi, dennodenne bola v telefonickom kontakte so zákazníkmi, pracovala na počítači v počítačovom programe Excel a kontrolovala transakcie firmy. Posledná zo štvorice maturantiek pracovala v účtovníckej firme Clear house accounting, ktorá poskytovala účtovnícke služby iným firmám. Pracovala i s faktúrami, ktoré účtovala v ich vlastnom programe.

V Havířove boli žiaci rozdelení do skupín a každá skupina mala iné pracovisko. Žiaci pracovali na rôznych pozíciách napr. v účtovníckej firme Account Profesional, kde účtovali faktúry a rôzne nákupy do firmy, iní vykonávali administratívnu prácu vo firme AGAMOS. Žiak, praxujúci na Magistráte mesta Havířov  bol pridelený na živnostenské oddelenie a v Domove seniorov pracovali 2 študenti v odbore účtovníctvo a  administratíva.

V poľských Katowiciach vo firme Torex absolvovali prax 3 žiačky. Táto firma sa zaoberá vedením účtovníctva a daňovým poradenstvom. Preto aj náplňou práce boli jednoduchšie účtovnícke práce, napríklad práca s faktúrami, ich číslovanie a zoraďovanie.

Prínos praxe pre všetkých zúčastnených študentov bol predovšetkým v zlepšení svojich odborných zručností, využitie vedomostí, získaných v škole následne v praxi, zlepšenie svojich jazykových zručností. Tieto skúsenosti môžu pomôcť žiakom lepšie sa uplatniť v budúcnosti na trhu práce. Rovnako aj certifikáty, ktoré žiaci dostali o absolvovaní zahraničnej praxe sú výhodou oproti ostatným uchádzačom o zamestnanie alebo prijatie na vysokú školu.

Počas mobility v zahraničí si všetci našli aj čas na návštevu kultúrnych pamiatok,  prehliadku blízkeho či vzdialeného okolia, spoznanie zvyklostí konkrétneho regiónu či lepšie spoznanie svojich spolužiakov.