• Jeden deň stredoškolákom 2023

•    Po dvojročnej covidovej prestávke sa opäť na pôdu školy vrátila projektová aktivita Jeden deň stredoškolákom. Zo 40 prihlásených žiakov 9. ročníka základných škôl sa jej dňa 7. marca 2023 zúčastnilo 38 žiakov z 28 bratislavských a mimobratislavských ZŠ.

Cieľom projektovej aktivity bolo dostať školu do povedomia žiakov ZŠ, prezentovať kvalitu vyučovacieho procesu na škole a priateľské vzťahy medzi učiteľom a žiakom. Zámerom projektu bolo aj zapojiť deviatakov do reálnych odborných vyučovacích hodín, aby sa mohli sami rozhodnúť, či ich smerovanie na školu ekonomického charakteru bude správne.

Žiakov sme rozdelili do dvoch tried a pre každú triedu sme pripravili štyri vyučovacie hodiny.

Zo záverečného hodnotenia vyplynulo, že najviac ich zaujala hodina administratívy a korešpondencie (PaedDr. Kunáková Sabína, PhD.), na ktorej sa žiaci naučili základy písania 10-prstovou hmatovou metódou, venovali sa zásadám ergonomického sedenia a precvičovali si písanie na PC v programe ZAV.

Zábavnou pre žiakov bola hodina hospodárskej geografie (Mgr. Jančula Ľudovít). Na začiatku hodiny si žiaci preverili svoje vedomosti v zemepisnom kvíze. Nasledovala práca vo dvojiciach. Pomocou rôznych aktivizujúcich úloh si žiaci vyskúšali orientáciu na mape, riešili tajničku o Japonsku a Číne. Podľa loga rôznych spoločností bolo úlohou žiakov dešifrovať nielen názvy spoločností, ale zároveň aj režim dňa ich zamestnancov.

Ako veľmi zaujímavú označili žiaci hodinu podnikovej ekonomiky (Ing. Mydlová Mária, Ing. Pelešová Natália). Cez rolové hry a skupinovú prácu sa žiaci dozvedeli základné informácie o téme Zásobovanie. Aplikačná úloha bola zameraná najmä na rozvíjanie praktických zručností deviatakov, keď si žiaci vyberali jedného zo štyroch dodávateľov na základe ich ponuky a svoj výber museli v závere odôvodniť.

Spestrením vyučovania bola pre žiakov aj hodina anglického jazyka (Mgr. Mikušiaková Dominika, Mgr. Mucinová Lenka). Diskusia o rôznych druhoch športu a práca s textom o dôležitosti pohybových aktivít v živote človeka preverila ich jazykové znalosti. Žiaci ocenili najmä to, že počas hodiny učitelia komunikovali s nimi výlučne v anglickom jazyku, čo mnohým žiakom na základnej škole chýba.

Po absolvovaní vyučovacích hodín sa žiaci stretli v prednáškovej miestnosti s pani riaditeľkou školy Ing. Mydlovou. V rámci diskusie žiaci mali možnosť otvorene vyjadriť svoj názor na priebeh projektovej aktivity. Na záver si od koordinátora projektu prevzali certifikáty o absolvovaní projektovej aktivity.

Všetkým deviatakom prajeme úspešné zvládnutie prijímacích skúšok a správny výber strednej školy, ktorá naplní ich predstavy o ich budúcom povolaní.

Koordinátor projektu: Mgr. Viera Mazúrová