• Cvičná firma

Cvičná firma

Predmet Cvičná firma je voliteľný odborný predmet, ktorý prináša riešenie pre splnenie opakujúcich sa požiadaviek hospodárskej praxe, medzi ktoré patrí najmä rozvoj a prehĺbenie zručností pri simulovaní ekonomických operácií a prác, s ktorými sa budú žiaci stretávať v reálnych firmách a na svojich pracoviskách.

Súčasný trh práce požaduje od absolventov škôl ovládanie tzv. multidisciplinárnych zručností, ako je schopnosť pracovať samostatne aj v tíme, komunikovať, tvorivo riešiť úlohy, rozhodovať, robiť závery, kriticky a samostatne myslieť, niesť zodpovednosť za vlastnú práce a prezentovať výsledky, rozvíjať seba a podnecovať rozvoj iných.

Cvičná firma integruje poznatky z ostatných ekonomických predmetov, rozvíja cudzojazyčné kompetencie žiakov a integruje poznatky z informačných technológií pri praktickej komunikácii a to prostredníctvom moderných prostriedkov výpočtovej techniky, počítačových programov, sietí a internetu.

Voliteľný predmet Cvičná firma je určený pre žiakov 3. a 4. ročníka, v rozsahu 2 vyučovacie hodiny týždenne a realizuje sa v odbornej učebni, ktorá je veľmi dobre technicky vybavená a  bola zriadená na tento účel v priestoroch Obchodnej akadémie.

V súčasnosti pracujú na škole tieto cvičné firmy:

Ø      ESOPRINT – zaoberá sa tlačiarenskou a polygrafickou činnosťou a reklamou,

Ø      SECURITY SYSTEM, s. r. o. - ponúka zabezpečovacie systémy, školenia na úseku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,

Ø      REALITY INZERT, s. r. o. – pracuje v oblasti realít,

Ø      NÁBYTOK GALAN BRATISLAVA – ponúka nábytok, bytové doplnky pod záštitou

reálneho partnera firmy Galan Pezinok v zastúpení p. Ing. Petrom Galanom ml.,

Ø      HARDSOFT, s. r. o. – ponúka počítačovú, kancelársku a mobilnú techniku,

Ø      REBEL, s. r. o. – pôsobí na trhu so športovým oblečením a športovými potrebami.

Cvičné firmy sa každoročne zúčastňujú na prezentácii svojich produktov prostredníctvom Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem, ktorý organizuje Štátny inštitút odborného vzdelávania v Bratislave pod záštitou MŠ SR.

Na 10. ročníku MVCF, ktorý sa konal v Bratislave dňa 27. – 29. novembra 2007 sa zúčastnilo cca 130 vystavovateľov – cvičných firiem zo SR a zo zahraničia.

Cvičná firma HARDSOFT získala Hlavné ocenenie za návrh víťazného loga 10. ročníka MVCF, ktoré sa používalo ako oficiálne logo na všetkých tlačovinách a publikovaných článkoch ohľadne Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem.

Cvičná firma REALITY INZERT získala 6. miesto v hlavnej súťaži v celkovom bodovom hodnotení, ktoré zahrňovalo Najlepší stánok, katalóg a prezentácia žiakov.