• Jeden deň bez mobilu v škole

• 26.03.2019 07:16
      • Na hodinách etiky v 2.B sme sa rozprávali o rôznych závislostiach, ktoré majú svoj popis, diagnostiku a liečbu (závislosť na drogách, alkohole, nikotíne ap.). Najnovšou závislosťou, ktorá sa v posledných rokoch šíri priam ako vírus je závislosť od mobilných telefónov, ktorá dostala aj svoj názov – nomofóbia. Pri tejto chorobe  má človek úzkosť a hysterické reakcie na odlúčenie od technologického miláčika.
      • Veľkou výzvou pre 2.B bolo vyhlásenie akcie Jeden deň bez mobilu v škole. Niektorí váhali, ale 14 žiaci nemali s tým problém a rozhodli sa, že si to vyskúšajú. V stredu 20. marca ráno odovzdali svoje mobily do trezoru v kabinete p.p. Kováčovej, v ktorom boli až do konca vyučovania. Pre žiakov toto dopoludnie bez mobilu znamenalo možno iba nejakú zmeškanú sms-ku, zmeškaný hovor, alebo oneskorené „lajky“ na facebooku, ale v skutočnosti to znamenalo oveľa viac, sebadisciplínu, pevnú vôľu, solidaritu a podporenie dobrej veciZa všetkých aspoň postreh, ktorý uviedla Rebeca Z.: „Myslela som, že to bude jednoduchšie, ale dalo sa to zvládnuť. Bola to dobrá skúsenosť, aspoň sme sa v triede medzi sebou viac rozprávali. Našli sa aj jednotlivci, ktorí začali byť v priebehu dňa nervóznejší, ale vydržali.“ Na záver čakala na zúčastnených sladká odmena.

A ešte výzva pre ďalšie triedy: Dokážeme byť v škole bez telefónu? Pridajte sa k tejto výzve!

Jarmila Kováčová