Žiaci OA na projekte Mini-Erasmus 2016
- 21.12.2016 10:34
- Projekt Mini-Erasmus, organizátorom ktorého je organizácia Future Generation Europe, sa koná pod oficiálnou záštitou Slovenského predsedníctva Rady Európskej únie.Mini-Erasmus dáva študentom stredných škôl príležitosť zažiť počas troch dní život vysokoškoláka, vidieť skutočné prednášky, semináre a workshopy, spoznať systém štúdia a prostredie vysokej školy, porozprávať sa s profesormi a študentmi. Cieľom projektu je ukázať stredoškolákom, že aj počas štúdia na SŠ sa oplatí zaujímať sa o svoju budúcnosť, pretože informácie, ktoré získa počas projektu, mu môžu pomôcť pri správnom nasmerovaní jeho budúcnosti.
V dňoch 21. 11. – 23. 11. 2016 sa projektu Mini-Erasmus zúčastnilo 16 žiakov obchodnej akadémie, ktorí si život vysokoškoláka vyskúšali na štyroch bratislavských vysokých školách. Prečítajte si ich príspevky, nechajte sa inšpirovať ich zážitkami a porozmýšľajte, či sa aj vám oplatí zúčastniť sa na budúci rok projektu Mini-Erasmus.
Koordinátor projektu na OA: V. Mazúrová
Ekonomická univerzita v Bratislave
Najväčšia skupina 12 žiakov OA z III. C, IV. B a IV. C si od pondelka do stredy mohla vyskúšať, ako funguje život vysokoškoláka. Na projekte Mini-Erasmus sa nám páčilo, že sme si mohli sami vybrať školu, na ktorej sa projektu zúčastníme. Veľkou výhodou na Ekonomickej univerzite bolo zároveň aj to, že sme sa zúčastnili prednášok a seminárov na rôznych fakultách EU, a tak sme si mohli lepšie ujasniť, či nás vybraná škola po skončení SŠ bude baviť.
Počas 3 dní sme spolu s riadnymi študentmi EU absolvovali zaujímavé cvičenia, kde sa práve preberali kalkulácie, ktoré my už máme v malíčku, všetky príklady sme pohotovo zvládali vyrátať aj my. Zaujímavé pre nás boli aj ďalšie prednášky, ako napr. marketing, podnikové hospodárstvo, podnikové financie, informatika či prednáška odbornej angličtiny. Najviac sa nám však páčila prednáška o ekonomike štátov Európskej únie.
Organizátori projektu Mini-Erasmus si pre nás pripravili aj zaujímavý popoludňajší program. Najviac nás zaujali utorkové workshopy. Časť našej skupiny sa zúčastnila diskusie na tému „Ako založiť miliónovú firmu z vreckového“, kde sme sa stretli s úspešným slovenským podnikateľom. Druhá časť skupiny zablúdila na workshop „Prebuď v sebe herca“. Hm, že by sme sa po skončení OA vybrali aj týmto smerom? Za zmienku stojí aj pondelkový večerný program Networking Night.
Nevýhodou projektu bolo, že sme si sami nemohli vybrať prednášky, ktorých sa chceme zúčastniť, ale mali sme ich vopred určené. Mínusom projektu bolo aj to, že po skončení vyučovania sme museli dlho čakať na večerný program. Ešteže sme vedeli tento čas správne využiť a počas voľna sme si upevňovali vzťahy v skupine a nadväzovali priateľstvá aj s inými študentmi SŠ z celého Slovenska.
Autori príspevku: Mišáková Martina (IV. B), Jarka Švehlová (IV. C)
Pedagogická fakulta Univerzity Komenského
Program Mini-Erasmus ponúka študentom stredných škôl z celého Slovenska možnosť vyskúšať si na 3 dni vysokoškolský život na vlastnej koži. Počas týchto troch dní sme získali naozaj veľa informácií o danej škole, ktorú sme si vybrali. Na Pedagogickej fakulte UK sme každý deň doobeda mali rôzne prednášky, každú z inej katedry školy, teda sme mali informácie naozaj z každého smeru. Aj napriek tomu, že nie všetky odbory ma zaujímali, mohla som si tak o škole utvoriť komplexný názor. Ďalšia vec, ktorá sa mi počas týchto prednášok páčila bola, že sme mali priamy styk nielen s vyučujúcimi, ale aj so študentmi, takže informácie o škole sme dostávali pravdivé a neskreslené. Jediné, čo mi počas prednášok chýbalo, bola aspoň jedna dlhšia pauza medzi nimi.
Poobedný program v pondelok sme mali nepovinný, ja som svoj čas strávila so svojou skupinkou a našimi tútorkami. Večer sme mali možnosť zúčastniť sa na programe Networking Night. Táto akcia nám poskytla veľa informácií priamo od zúčastnených firiem a agentúr, ktoré si zriadili svoje prezentačné stánky, kde sme mohli komunikovať priamo so zamestnancami. V rámci programu sa uskutočnila aj zaujímavá diskusia o amerických voľbách a prezidentovi. Debatu viedli dvaja odborníci na politológiu.
V utorok poobede sme mali workshopy. Myslím si, že každý si našiel niečo pre seba, pretože výber bol veľmi rôznorodý. Ja som si vybrala workshop s názvom „Prebuď v sebe herca“ s Lukášom Pelcom, absolventom VŠMU. Najskôr nám ukázal základné dychové cvičenia, čo je nevyhnutná súčasť herectva, ku koncu hodiny sme sa rozprávali o herectve a štúdiu herectva na Slovensku. Tento workshop snáď zaujal každého, veď od Lukáša sme sa dozvedeli informácie, ktoré by sme len tak hocikde nezískali.
Utorkový večer sme mali ďalšie aktivity, ja som si vybrala City Rally, kde sme ako skupinka dostali indície a podľa nich sme museli hľadať miesta v centre Bratislavy a uhádnuť, čo na danom mieste máme urobiť. Bol to dobrý teambuilding, užili sme si veľa zábavy a, mimochodom, s mojou skupinou sme to vyhrali☻. V stredu poobede sme mali už len záverečný program, na ktorom som si mala možnosť aj zaspievať.
Celkovo by som projekt Mini-Erasmus hodnotila veľmi dobre. Pre stredoškolákov je to perfektná možnosť, ako sa lepšie rozhodnúť pre vysokú školu. Informácie, ktoré som tam dostala, by som inde asi nezískala.
Autorka príspevku: Nora Gándiová (III. C)
Paneurópska vysoká škola
Po oficiálnom privítaní na Paneurópskej VŠ nám predstavili našich tútorov, ktorí sa o nás starali počas 3 dní strávených na škole a hneď na začiatku nám urobili prehliadku školy, aby sme sa náhodou nestratili. Potom sa už začal kolotoč prednášok, seminárov a skutočný život vysokoškoláka. Zaujali nás prednášky o Psychológii marketingovej komunikácie s p. Prof. Zajacom. Ďalšie prednášky, ktoré sme počas 3 dní absolvovali boli o Psychológii práce a organizácie, v rámci predmetu pedagogika sme mali prednášku na tému Šikana, v utorok sme absolvovali prednášky o Základoch neuropsychológie, O teórii a praxi poradenskej psychológie. Tretí deň sme začínali Pedagogickou psychológiou, po nej sme mali Vývinovú psychológiu a nakoniec Metódy pracovnej psychológie. Najviac sa nám však páčila prvá prednáška o psychológii marketingovej komunikácie, pretože sme skúmali a rozoberali pohyby a reč tela Donalda Trumpa.
Popoludňajšie a večerné programy boli spoločné pre všetkých účastníkov projektu Mini-Erasmus.
Zaujímavý bol pondelkový večerný program Networking Night, ale najviac nás zaujal utorkový program podľa nášho výberu. My sme si vybrali workshop „Prebuď v sebe herca“ a neoľutovali sme, pretože workshop bol výborný a hlavne zábavný.
Za negatívum projektu považujeme to, že popoludňajší program sa končil až neskoro večer a ráno sme museli skoro vstávať.
Autorky príspevku: Gracová Dana, Ďurčová Iveta (III. A)
City University of Seattle
Mini-Erasmus je asi najlepšia príležitosť, ako zažiť 3 úžasné dni mimo školy a predsa sa vzdelávať a ešte sa k tomu aj dobre zabaviť. Ja som sa rozhodla pre City University of Seattle v bratislavskej Petržalke. Myslím, že už z názvu je jasné, že prednášky boli v angličtine. Prednášky mi ukázali, že to, čo sa učíme u nás v škole, nie sú len nejaké výmysly, s ktorými sa tu zabíja čas. Moja hneď prvá prednáška bolo americké účtovníctvo. Celá prednáška však bolo spojenie ekonomiky a jazykovej odbornej prípravy, keďže americké účtovníctvo je úplne odlišné ako to naše slovenské. Na druhý deň nasledovali prednášky z marketingu a komunikácie. V posledný deň nášho „vysokoškolského života“ sme mali prednášku s absolventmi City U (oficiálna skratka školy), na ktorej nám sympatická, energická a hlavne úspešná zakladateľka medzinárodného Start Up-u Staffino porozprávala o svojej podnikateľskej ceste. Nezabudla však spomenúť úžasných chalanov z firmy CulCharge, ktorí vytvorili najmenšiu nabíjačku pre telefóny na svete a sú súčasťou ich firmy. A keďže sídlo majú v budove školy, v žiadnom prípade sme si nemohli nechať ujsť rozhovor s týmito úžasnými chlapcami. Samozrejme, že sme tam zostali aj počas celej prednášky o enviromentálnej ekonomike. A vedzte, že toto stretnutie s chalanmi nám dalo viac ako celá prednáška.
Po vyučovaní nás každý deň čakal voliteľný program, ktorý hodnotím negatívne, pretože bol časovo i organizačne nedomyslený. Žiaľ, z časových dôvodov som sa mohla zúčastniť len vianočných trhov. Po voľnom programe nasledoval povinný program vo forme workshopov, ktoré ponúkali super možnosti, ako objaviť nové vzdelávacie programy, nové firmy, pracovné pozície a vo všeobecnosti nové príležitosti. Na koniec musím uznať, že projekt Mini-Erasmus mi pomohol v tom, že už viem, kam si dám na budúci rok prihlášku na vysokú školu.
Autorka príspevku: Klimentová Veronika (III. B)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články