• Štátny archív v Bratislave vybádal 100-ročné historické dokumenty o našej škole

• 31.05.2023 07:29
      • Dňa 30. 05. 2023 boli druháci na návšteve v Štátnom archíve na Križkovej ulici v Bratislave. Počas hodinovej prednášky sa žiaci oboznámili s fungovaním a činnosťou archívu a registratúrnym poriadkom, ktorý preberajú žiaci aj na hodinách ADK. Čo je úlohou Štátneho archívu? A čo sa žiaci dozvedeli?
      • Pracovníci robia bádateľskú činnosť, kedy pátrajú po nejakých informáciách a skutočnostiach, ktoré sú v historických dokumentoch, pomáhajú s geneologickým výskumom, venujú sa správnej agende, spracovávaniu archívnych dokumentov a vedú archívne fondy, ktoré budú slúžiť ďalším generáciám po nás.

V Štátnom archíve v Bratislave by ste našli historické zbierky všetkých cirkví (kalvínov, evanjelikov, katolíkov, židov), súdne spisy a predmety, ktoré boli súčasťou spisov, zbierku armálesov, pečatidlá, zbierku mortuárií a veľa ďalšieho. Najstaršiu písomnosť, ktorú v archíve majú je listina zo Zbierky cirkevných písomností z decembra 1187. Najstaršie dokumenty sú písané v latinčine, neskoršie v nemčine a maďarčine.

Okrem toho si žiaci vypočuli ako v súčasnosti musia podniky viesť registratúrny denník, že je to povinné zo zákona a aké povinnosti z toho pre podnikateľov plynú. Každá firma komunikuje so Štátnym archívom, ktorý vykonáva dozor a kontrolu archivácie dokumentov. Žiaci tieto poznatky využijú ďalej na hodinách ADK v 3. ročníku pri písaní obchodných písomností. Žiaci teraz vedia vysvetliť pojmy čo je spis, spisový obal, úložňa, štítok, príručná registratúra, registratúrne stredisko, registratúrny denník, archívne škatule a i. Žiaci mali priestor aj na otázky a diskusiu s archivármi.

Zamestnanci archívu pre nás v depotoch vybádali aj staré dokumenty a listiny našej školy, ktorá bola založená v roku 1883 a sídlila na Palisádach – videli sme vysvedčenia zo záverečných skúšok z roku 1950/1951, katalógy z roku 1939/1940, výročnú správu z roku 1920/1921. Bolo zaujímavé listovať v týchto starých dokumentoch a prečítať si o vzdelávacích výsledkoch žiakov a dočítať sa o činnosti školy spred 100 rokov.

Sabína Kunáková