• Beseda pre žiakov, ktorí zvažujú štúdium v zahraničí

• 30.05.2023 07:27
      • Žiaci z 1. D a 2. C sa zúčastnili besedy s pracovníčkami zo SAIA, n. o., ktoré im porozprávali o možnostiach štúdia a práce v zahraničí. To, že majú mladí ľudia v súčasnosti takéto možnosti, je aj vďaka členstvu Slovenska v Európskej únii.
      • Mladí ľudia majú na vysokej, ale aj strednej škole možnosť vycestovať za brigádou alebo štúdiom do zahraničia. Dôležité je ovládať aspoň jeden cudzí jazyk, vybrať si cieľovú krajinu, zistiť všetky potrebné informácie, aké sú náklady na život a čo všetko je potrebné vyriešiť pred vycestovaním. SAIA ako štátna inštitúcia pomáha už 30. rokov mladým ľuďom zorientovať sa v množstve informácií a poskytnúť im prehľad o príležitostiach, ktoré sa im vo svete ponúkajú.

Žiaci boli upozornení aj na podvodné agentúry a problémy s lacnou pracovnou silou. Žiaci sa dozvedeli od zamestnankýň SAIA konkrétne kroky, ktoré vedú k získaniu štipendia a vycestovania do zahraničia. Taktiež mali žiaci veľa otázok, ktoré im pomohli utriediť si informácie, ktoré sa dozvedeli a tak si ujasniť aj predstavu o svojom budúcom štúdiu.

Sabína Kunáková