• Exkurzia do Technického múzea vo Viedni

• 17.12.2022 09:23
      • Vo štvrtok 15. decembra 2022 navštívili žiaci 2.A a 2.C triedy Technické múzeum vo Viedni. Múzeum je zážitkom pre deti aj dospelých. Pri jeho prehliadke sme sa nielen niečo nové naučili, ale užili sme si aj veľa zábavy.
      • Sekcia Príroda a poznanie nám objasnila základné prírodné zákonitosti, ktoré sme si mohli aj sami vyskúšať. V časti Energia sme sa venovali rôznym formám energie a jej získavaniu. Zbierka lokomotív od čias Márie Terézie ohúrila nielen nás, ale určite všetky vekové kategórie. O nič menej atraktívna bola výstavná časť Doprava, kde sme medzi exponátmi našli historické automobily, motocykle, lietadlá, vlaky, detailne vypracované modely lodí, ale aj záchranársky vrtuľník zo súčasnosti. Zaujímavé boli aj historické hudobné nástroje. Veľmi rozsiahla a zábavná bola najmä výstava Svet médií, ktorá sa zaoberala vývojom komunikácie a jej rôznych foriem. Okrem historických kostýmov poštárov, telegrafov, rôznych fotografických techník, telefónov, počítačov sa tu nachádzalo aj televízne štúdio, kde sme sa mohli vžiť do kože moderátorov televíznych správ. Všedný deň skúmal vzťah človeka a techniky v každodennom živote. Veľký priestor z hľadiska plochy bol venovaný ťažobnému priemyslu a strojom, ktoré sú s týmto odvetvím spojené.

Veľmi zaujímavá bola výstava s názvom Bioinšpirácia - Inovácie inšpirované prírodou. V priebehu asi 3,8 miliardy rokov evolúcie sa príroda prispôsobila širokému spektru rôznych podmienok a vytvorila dômyselné javy, štruktúry a procesy. Táto výstava ukazovala, ako možno preniesť schopnosti prírody riešiť problémy do nových technológií.

Návšteva Technického múzea vo Viedni žiakom rozšírila pomocou školských projektov poznatky z oblasti životného prostredia, ktoré žiaci využili na hodinách biológie.

V popoludňajších hodinách sme absolvavali prehliadku historického centra Viedne a navštívili sme aj známe Vianočné trhy pred radnicou.

Pekné Vianoce a veľa ďalších ciest za zážitkami prajú p.p. Issiali, Pravda a Jančula.