• SOČ

• Stredoškolská Odborná Činnosť (SOČ)

Čo je SOČ?

SOČ je skratka pre STREDOŠKOLSKÚ ODBORNÚ ČINNOSŤ. SOČ je dobrovoľná záujmová činnosť žiakov denného štúdia gymnázií, stredných odborných škôl, konzervatórií a stredných odborných učilíšť. SOČ sa môžu zúčastňovať aj talentovaní žiaci základných škôl. Výsledkom SOČ je samostatná práca, ktorá sa predkladá na odborné posúdenie. Vyvrcholením SOČ sú súťažné prehliadky, na ktorých žiaci obhajujú výsledky svojej práce. Súťažné prehliadky sú jednotné v celej SR a poriadajú sa každoročne. Cieľom stredoškolskej odbornej činnosti je:

a) podporovať vyhľadávanie talentovaných žiakov a ich ďalší odborný rast

b) viesť žiakov k samostatnému tvorivému mysleniu a aktívnemu riešeniu úloh

c) prehlbovať a rozširovať u žiakov všetkých typov stredných škôl ich odborné vedomosti a skúsenosti, individuálne schopnosti a zručnosti, podporovať rozvoj ich študijnej a odbornej aktivity a vedieť získané vedomosti využiť v praxi.

d) všestranne rozvíjať a podporovať ich odborné záujmy

e) prispievať k účelnému využívaniu ich voľného času.

SOČ na OA Račianska

SOČ na našej škole je organizovaná takmer nepretržite od svojho vzniku, pričom je jej venovaná náležitá pozornosť.

Dlhoročnou metodičkou je Ing. Helena Sedláčková. Sú vytvorené personálne, materiálne, finančné a ďalšie podmienky pre túto činnosť. Veľká pozornosť je venovaná morálnemu oceneniu.

Už niekoľko rokov práca SOČ po splnení podmienok slúži ako náhrada praktickej časti maturitnej skúšky, pričom túto možnosť študenti využívajú.

Každoročne máme zabezpečenú efektívnu spoluprácu s odborníkmi z rôznych oblastí spoločenskej praxe. Spolupracujú s nami ako externí konzultanti prác, členovia odbornej hodnotiacej komisie a sú ctenými hosťami školských prehliadok SOČ. Neraz ide o všeobecne známu a uznávanú osobnosť. Veľkým uznaním pre SOČ na našej škole je reakcia praxe vo forme sponzorstva.

Vytvorené podmienky majú odozvu u našich študentov, ktorí majú o SOČ veľký záujem. Ročne sa do SOČ prihlási v priemere až 50 študentov, mnohí sa zapájajú do SOČ opakovane, pričom dlhodobo dosahujú úspechy na najvyššej celoštátnej prehliadke SOČ. Výsledky na celoštátnych prehliadkach SOČ za obdobie 1995 – 2005.

Naši študenti i učitelia boli za SOČ niekoľkokrát ocenení primátorom hlavného mesta Bratislavy a vedúcim odboru krajského úradu.

Výsledky prác SOČ našich študentov sú využívané v rôznych oblastiach spoločenskej praxe.

Podmienky účasti

Účasť žiakov v súťaži SOČ je dobrovoľná. Na školskú prehliadku sa jednotlivec alebo kolektív môže prihlásiť:

a) s riešením problému alebo úlohy, ktoré spracuje písomne, práce predkladá v úradnom jazyku (slovenský jazyk)

b) s návrhom technického zariadenia, resp. časťou funkčného modelu alebo zariadenia a pod., ktoré vyhotoví aj s písomnou časťou práce

c) s návrhom učebnej pomôcky, s možnosťou didaktického využitia

Účasť na prehliadke je podmienená skorým odovzdaním riadne vyplnenej prihlášky, odovzdaním písomnej práce, resp. návrhu zariadenia. Kritériá, ktoré práca musí spĺňať, určuje zvláštny materiál (obsahové a organizačné zabezpečenie SOČ pre príslušný rok).